вторник, 24 ноември 2009 г.

Рубин и Динамо К си затвориха пътя към осминафиналите

Рубин и Динамо (Киев) завършиха 0:0 в руско-украинското дерби от група "F" на Шампионската лига. На теория този резултата запазва шансовете и на двата отбора да се класират за втората фаза, но в действителност задачата им става много трудна. Динамо при всички положения ще трябва да победи у дома Барса в последния си мач, а Рубин ще търси точки при гостуването си на Интер. картината в групата ще придобие по-ясни очертания още тази вечер, след големия сблъсък между фаворитите Барселона и Интер на "Камп Ноу". И двата отбора влязоха в мача със самочувствие след успехите си през изминалата седмица. Рубин узакони втората си поредна титла в Премиер лигата на Русия, а старши треньорът Курбан Бердиев отложи всички празненства заради днешния сблъсък. Динамо пък срази с 3:0 големия си съперник в украинското първенство Шахтьор (Донецк) и увеличи преднината си на върха в класирането. В състава на домакините нямаше никакви кадрови проблеми. За разлика от предишните двубои в турнира, Бердиев можеше да използва и голмайстора на тима Александър Бухаров, който се възстанови от контузията си. Партньор на тарана в предни позиции бе Алехандро Домингес, който вече обяви, че напуска Рубин в края на годината и за него това е последният мач пред публиката в Казан. Наставникът на Динамо Валери Газаев беше затруднен от отсъствието на двама титулярни защитници - хачериди и Леандро Алмейда, което го принуди да върне в сърцето на отбраната дефанзивния халф Бетао. Както обикновено, атаката се водеше от капитана Артьом Милевски, а Андрий Шевченко действаше по десния фланг. Въпреки че отборите имаха нужда единствено от победа, началото бе подчертано предпазливо. В първите минути най-активният футболист на терена беше Шевченко, но в няколко ситуации хрумванията на украинската звезда останаха неразбрани от неговите колеги. В 15-ата минута Шева се промъкна през центъра и пусна хитър пас към Ярмоленко, но ударът на крилото беше прекалено слаб и не затрудни Рижиков. Атаките на Рубин се развиваха предимно отляво, където се включваше Кристиян Ансалди. Аржентинецът обаче не можеше да вземе превес над Роман Еременко и нито един от опитите му за центрирания не доведе до опасност пред Александър Шовковски. В средата на полувремето съперниците леко вдигнаха темпото, за което им помогна и студеното време в Казан. Снегът все повече се усилваше, а Шевченко не спираше да търси пролуки в защитата на домакините. За разлика от него, Милевски бе доста инертен и не успяваше да се измъкне от опеката на Сезар Навас и Шаронов. В 31-ата минута индивидуален рейд на Домингес беше спрян от Еременко, но след това финландецът сбърка и грешката му едва не доведе до гол за Рубин. Малко по-късно Домингес центрира остро, но Бухаров закъсня и топката излезе в аут. Активната игра на Шевченко му донесе и единствения жълт картон преди почивката. 32-годишният нападател имаше пълното прави да е недоволен от решението на рефера Феликс Брих, защото намесата му среща Ансалди беше в рамките на правилата, но съдията разтълкува ситуацията по друг начин. В самия край на полувремето дойде най-красивият момент, след като Гьокдениз Карадениз настигна топката на самата аутлиния и намери непокрития Алехандро Домингес, който стреля със странична ножица, но Шовковски спаси. Топката попадна в Бухаров, но неговият удар с глава мина над гредата.
Втората част започна и завърши с натиск на Динамо. Украинците определено бяха по-свежи физически и почти винаги печелеха единоборствата. В 51-ата минута Шевченко и Ярмоленко последователно не съумяха да преодолеят Рижиков. Един от стълбовете в защитата на Рубин Роман Шаронов пък се контузи и беше заменен от Калешин. Играта на домакините бе изпълнена с много брак и чак в последните минути те се опитаха да направят финален щурм, но изсипаните топки в полето пред Шовковски не доведоха до нищо. Преди това Рижиков още веднъж отрази опасен изстрела на Шевченко, а в 80-ата минута се справи и с мощен шут на Милевски.